דף הבית / חיכמה – בית הספר לערבית ומזרח תיכון

חיכמה – בית הספר לערבית ומזרח תיכון

חיכמה – התכנית ללימוד ערבית הינה תכנית בפריסה ארצית המציעה קורסים ברמות שונות ללימוד ערבית מדוברת ארצישראלית, ערבית מצרית וכן ערבית של אמצעי התקשורת, ערבית מודרנית, ספרותית וזאת לצד סדנאות וימי עיון בתחומי השפה הערבית והמזרח התיכון.

פתיחת המרחב האווירי הסעודי לטיסות בין ישראל להודו

הקריקטורה השבועית: פתיחת המרחב האווירי הסעודי לטיסות בין ישראל להודו

מאמר אורח מאת עידית בר

פתיחת המרחב האווירי הסעודי לטיסות בין ישראל להודו  (فتح المجال الجوي السعودي للخطوط الإسرائيلية – الهندية)
מתוך אלג'זירה (الجزيرة)

הרקע לקריקטורה

הנורמליזציה ביו ישראל לסעודיה צוברת תאוצה. לא עוד קשרים חשאיים מתחת לשולחן, אלא שיתוף פעולה גלוי של ממש. 

אבל יש מי שלא מרוצה מכך… 

באתר של "תנועת החירות והשינוי" (حركة الحرية والتغيير), תנועה סעודית המתנגדת למשטר ומקורבת לאחים המוסלמים, מופיע מאמר התוקף את מדיניות ההתקרבות בין סעודיה לישראל. הוא מביא את דבריו של כמאל אחמד, חבר הפרלמנט המצרי, הרואה בנורמליזציה עם ישראל בגידה באומה המוסלמית. 

כותב המאמר מציין שלושה תחומים שבהם חלה התקרבות בין סעודיה לישראל למורת רוחו:

התחום הצבאי – מטוסים ישראלים מסייעים לסעודים לתקוף את החות'ים השיעים בתימן. 

התחום הכלכלי – חברות ישראלות הביעו את רצונן להצטרף לפרויקט הסעודי של הקמת העיר "ניום". עיר חדשה שתתחבר בגשר ענק למצרים ולשאר מדינות יבשת אפריקה. 

התחום הדתי- תמונות של בחור יהודי, שהצטלם בתוך מסגד הנביא באלמדינה, עוררו זעם של מוסלמים על חילול המסגד. מנגד, תורכי אלפייסל, ראש המודיעין הסעודי לשעבר, השתתף בכנס בבית כנסת בניו יורק.

תיאור הקריקטורה

בקריקטורה נראות שתי ידיים היוצרות לב, שדרכו חולפים המטוסים עם דגל ישראל. אלה מטוסים העושים דרכם בין הודו לישראל…

סעודיה הודו מרחב אווירי

לכתבות נוספות בסדרה:

עידית בר, מרצה, ערביסטית ומזרחנית. חוקרת ומנתחת קריקטורות מהעיתונות הערבית. בעלת בלוג "הקריקטורה השבועית של עידית"

עידית בר

יש לכם שאלות? נשמח לענות

הזירה הפלסטינית – סקירה שבועית: ניסיון הלינץ' בג'נין, שביתת עובדי הניקיון בבתי החולים, הפלסטינים בעזה לומדים שפות זרות בכדי להגר לחו"ל​

הזירה הפלסטינית - סקירה שבועית

ניסיון הלינץ' בג'נין, שביתת עובדי הניקיון בבתי החולים, הפלסטינים בעזה לומדים שפות זרות בכדי להגר לחו"ל

מאמר אורח מאת יעקב סבג

15.2.2018

משך והחרפה בגילויי האלימות. עשרות פצועים, רובם קל בהפגנות הגדר ברצועה ביום שישי. עימותים אלימים גם במספר מוקדים באיו"ש. את העוינות והשנאה ניתן היה לחוות השבוע ביתר שאת, בנסיון לינץ' שביצע המון פלסטיני מוסת בג'נין, בחייל וחיילת שטעו בדרך ונכנסו לעיר, ורק בהתערבות אנשי המש"פ הם ניצלו ממוות ודאי. הנקודה הבולטת בסיפור היא, שאיש בציבוריות הפלסטינית לא טרח לגנות את המתפרעים, אבל רבים מאוד תקפו את השוטרים, ואת התיאום הבטחוני, בהמשך לביקורת על קיומו, לאחר חיסול אחמד ג'ראר בג'נין, והכרזת המועצה המרכזית של אש"ף שקראה להפסיק את התיאום הבטחוני. הנה תמונות המתארות את תקיפת החייל והחיילת- אזהרה: התמונות קשות:

המצוקה ברצועה נמשכת, ובין היתר, נמסר על השבתה מוחלטת של תחנת הכח ברצועה בשל מחסור בדלק. כן דווח על השבתת שירותי הנקיון בבתי החולים, לאחר שחברות כח האדם המעסיקות את המנקים לא קיבלו תשלום מזה זמן. בנוסף, המגזר הפרטי הודיע על השעיה ליומיים של הכנסת סחורות לרצועה כתוצאה מהמצוקה. הנה כתבה על שביתת עובדי הנקיון בבתי החולים:

המצוקה ברצועה מעוררת עוד יותר את שאיפת הצעירים להגר לחו"ל. הנה כתבה על צעירים הלומדים שפות, במטרה להגדיל את הסיכוי לקבלת אשרת הגירה:

בנסיון להרגיע את המצוקה ברצועה. קטר מעבירה סיוע חירום בסך 9 מליון דולר, איחוד האמירויות 2 מליון, ומצרים מאשרת הכנסת מלט ודלק דרך מסוף רפיח. מנגד, מונעת מצרים מעבר נוסעים במסוף, בעיקר בשל המבצע הצבאי הגדול הנערך בסיני נגד אנשי דאע"ש.

במקביל, מכריז ראמי חמדאללה, ראש הממשלה הפלסטיני, כי הממשלה גיבשה תכנית לקליטת העובדים האזרחיים ברצועת עזה, מעידן ממשל החמא"ס במנגנון הציבורי, וייעדה לכך חלק מתקציב שנת 2018. יחד עם זאת, מתנה חמדאללה את מימוש המהלך, בהעברת השליטה המלאה ברצועה לידי ממשלתו.

כמו כן, זאפר מלחם, יו"ר רשות האנרגיה הפלסטינית מכריז שהרשות גיבשה תכנית לטיפול משמעותי במשק החשמל ברצועה, כולל הסבת תחנת הכח ברצועה לגז והפעלתה בהיקף מלא, הקמת מתקני אנרגיה סולארית והגדלת כמויות החשמל ממצרים ומישראל.

בהקשר זה, מאשימים אנשי הרש"פ את החמא"ס, כי היא ממשיכה לשלוט ברצועה ולנהל אותה, כולל גביית מיסים, וחידוש פעולת עמדה 4/4, החולשת על המעבר למחסום ארז, וזאת בניגוד להסכם הפיוס. בחמא"ס טוענים, כי הם נאלצים להמשיך את הגביה, ואת ניהול הרצועה, כיון שממשלת חמדאללה אינה משלמת את משכורות העובדים, ואינה מטפלת ברצועה כמובטח

משלחת חמא"ס בראשות אסמאעיל הניה יצאה למצרים לקידום נושא הפיוס. כן יצא לקהיר עזאם אלאחמד, הממונה על המו"מ מטעם פת"ח. במהלך הביקור במצרים נועדו הניה ועמיתיו עם נציגי מחמד דחלאן בראשות סמיר משהראוי, ולצידו סופיאן אבו זאידה ואוסאמה אלפרא, ראש עיריית ח'אן יונס לשעבר.

בתוך כך, אנשי החמא"ס קושרים קשר הדוק בין המצב ברצועה להתלקחות בחזית הצפונית, ומציינים שהעימות הבא יהיה כולל וישראל לא תוכל ליהנות ממציאות בה היא מתמודדת רק בחזית אחת.

במישור המדיני: בלט השבוע ביקור ראש ממשלת הודו נארנדרה מודי בראמאללה, כולל עליה והנחת פרחים בקבר ערפאת. כמו כן, יצא אבו מאזן השבוע לכינוס ועידת האו"מ בניו יורק. זאת, בצל המשך העיסוק בנושא יוזמת השלום האמריקאית המכונה: "עיסקת המאה", שהפלסטינים לא מהססים להכריז, כי ידחו אותה על הסף. עם זאת, עיקר חששם הוא שהאמריקאים בגיבוי ערבי, יכפו את המהלך בשטח, בניגוד לרצונם.

מחמוד עבאס נרנדה מודי רמאללה

לסקירות קודמות:

יעקב סבג הוא יליד מושב תקומה בנגב הצפוני, בן לעמוס אליהו סבג הי"ד, מראשוני הנופלים של צה"ל במלחמת ההתשה, שנהרג בקרב בסיני בל' סיון התשכ"ז, ולרוזה, סייעת בגן. בוגר תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטה העברית (1984), במסגרת העתודה האקדמית. מר סבג שירת במשך 25 שנה בצה"ל בתחום הערבי בדגש על הגזרה הפלסטינית, לאחר השחרור משמש במילואים בתפקיד יועץ לענייני פלסטינים ביחידת הממשל של פיקוד מרכז. לאחרונה הוציא את ספרו "זכרונות אבו יוסף" בהוצאת סלע מאיר.

יעקב סבג הפלסטינים

יש לכם שאלות? נשמח לענות

פאודה – טקסטים ושירים בערבית מהסדרה

זהו עמוד הסדרה "פאודה" באתר בית הספר לערבית ומזרח תיכון חיכמה, כאן תוכלו למצוא מידע אודות שירים, קטעי טקסט ועוד קטעים מעניינים מסדרת המסתערבים המוצלחת.

עמרו דיאב תמלי מעאכ צחי הלוי פאודה תרגום ותעתיק לשיר

פאודה: צחי הלוי מכניס את תַמַלִّי מַעַאכּ של עמרו דיאב לכל בית בישראל

לאחרונה, באחד הפרקים של הסדרה הישראלית המוצלחת פאודה (בערבית: תוהו ובוהו / כאוס) ניגן אחד המסתערבים (השחקן צחי הלוי) את השיר תמלי מעאכ והביא לתפוצה רחבה שלו בארץ ואף להוצאה של השיר בגירסת סטודיו. השיר יצא לאור על ידי הזמר המצרי עמרו דיאב כבר בשנת 2000 באלבום תחת שם דומה והצליח באופן מיידי ברחבי המזרח התיכון ומחוצה לו עם גרסאות כיסוי רבות, לשיר הופק גם קליפ מושקע יחסית לתקופתו ואשר צולם בצ'כיה על גשריה ואגמיה.

קרא עוד »

הזירה הפלסטינית – סקירה שבועית: חיסול המבוקש אחמד ג'ראר והחרפת ההתבטאויות כלפי ארה"ב

הזירה הפלסטינית - סקירה שבועית

חיסול אחמד ג'ראר, ראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח, והקצנת עמדות הרשות הפלסטינית

מאמר אורח מאת יעקב סבג

9.2.2018

הזירה הפלסטינית- געשה השבוע מאוד. ובמוקד חיסולו של המבוקש מס' 1 אחמד ג'ראר, רוצחו של הרב רזיאל שבח הי"ד, ומי שהצליח לחמוק פעמיים מפעולות למעצר, הן בהרס בית המסתור שלו בג'נין, והן בכפר בורקין הסמוך, אבל לבסוף נלכד ונורה למוות בכפר אליאמון שבו הסתתר, לאחר שיצא עם נשקו וניסה להתנגד למעצר. ג'ראר הפך עוד קודם לחיסולו, לגיבור עם ברחוב הפלסטיני, ואנשי החמא"ס מיהרו להעלותו על נס, תוך שהם מדגישים שחיסולו רק יעודד את המשך המאבק והטרור. הנה שיר הלל שכבר חובר לכבודו של ג'ראר וזוכה לעשרות אלפי צפיות ברשת:

ביטוי להסלמה, אכן ראינו בדמות פיגוע הדקירה בכניסה לאריאל, בו נרצח הרב איתמר בן גל הי"ד, ובנסיונות פיגוע נוספים (כמו לדוגמא בכניסה לכרמי צור, שהסתיים בפצוע קל, וחיסול המפגע), כמו גם בהתגברות גילויי הפרות הסדר במוקדים שונים, הן באיו"ש והן בגדר המערכת של רצועת עזה, עם מספר נפגעים פלסטינים. כלל גורמי הכח הפלסטינים קוראים ליום זעם לזכרו של ג'ראר ביום שישי הקרוב. הנה תמונות מהעימותים בכפר אליאמון, לאחר חיסולו של אלג'ראר:

האוירה הטעונה באיו"ש, מביאה את הרש"פ להקצנה נוספת של עמדותיה, עד כדי הכרזה רשמית על הקמת ועדה לקידום תהליך התנתקות מישראל, גם כשלכל ברור שמדובר באמירה ריקה מתוכן.

במקביל, מחריפים דוברי הרש"פ את התבטאויותיהם גם כנגד הממשל האמריקאי, בייחוד, על רקע פרסומים, לפיהם הממשל מתכוון לצאת בקרוב עם יוזמת ההסדר המדיני מטעמו. הפלסטינים מכריזים שלא יקבלו את ההצעה האמריקאית בשום מקרה.

יצויין, כי ההתלהבות מאחמד ג'ראר, השכיחה במידה רבה את הגיבורה הפלסטינית הקודמת: עהד תמימי, אבל לא לחלוטין, והשבוע נפגש יו"ר הרשות" אבו מאזן בלשכתו בראמאללה עם בני משפחתה, והעלה על נס את עמידתה והתנגדותה לכיבוש.

ברצועת עזה, המצוקה מחריפה, בדגש על המחסור בדלק, והפסקות החשמל. הסיבה העיקרית לכך הינה המדיניות הצינית של החמא"ס, שלקח חלק ניכר מהדלק שהוכנס לרצועה, לטובת הגנרטורים של בתי החולים ותחנת הכח, ומכר אותו בשוק הפרטי, כשהכסף הועבר למימון פעילות המנגנון של התנועה. החמא"ס גם ממשיך לגבות כספים עבור החשמל מתחנת הכח ברצועה, תוך שהכסף מוקצה בעיקרו לתשלום חלק משכר עובדי המנגנון הציבורי שהחמא"ס הקימה ברצועה, ושממשלת הרש"פ עדיין לא מוכנה לקחת תחת אחריותה. בד בבד, מכריזה הממשלה על המשך מדיניות ההחזרה לעבודה של פקידים מהתקופה של טרום השתלטות החמא"ס על הרצועה, הגם שלמהלך זה אין כמעט משמעות בשטח.

התוצאה הישירה הינה השבתת חלק קטן ממוסדות הבריאות ברצועה, והעמקת המצוקה של העסקים הפרטיים ברצועה ששלטון החמא"ס ממשיך לסחוט אותם בצורה אכזרית, כולל כליאה של אלפי אנשי עסקים, שלא הצליחו להיענות לדרישות החמא"ס, במטרה לאלצם לשלם. הנה כתבה על המצוקה ברצועה, שממנה ניתן לראות שלפחות במזון אין מחסור ברצועה:

על רקע זה נדחתה פעם נוספת הגעת משלחת הפת"ח לשיחות הפיוס עם בכירי החמא"ס ברצועה, והתחדשו המגעים בתיווך מצרי בנסיון למנוע את קריסת תהליך הפיוס לחלוטין. המצרים מצידם פתחו חלקית את מעבר רפיח לשלושה ימים למעבר של מקרי חירום בלבד, אך אינם מסתירים את אכזבתם מהתנהלות החמא"ס והרש"פ גם יחד.
בד בבד, מנסים גורמי החמא"ס למנף את המצוקה ללחץ הן על הרש"פ והן על ישראל, תוך שהיא רומזת לכך, שהמצוקה עלולה להביא להתלקחות אלימה ברצועה, ובהקשר זה פורסם שהחמא"ס הנחתה את אנשיה לפנות את עמדותיהם, מחשש לתקיפה ישראלית. כמו כן, פורסמה כתבה בערוץ הטלויזיה "אלמיאדין" המזוהה עם חזבאללה, מתוך מנהרות הג'האד האסלאמי, תוך הבלטת מוכנות התנועה לעימות.

ועוד מעזה: פיצוץ עז החריד את שכונת צברא בעיר, שכתוצאה ממנו נהרגו 7 אזרחים. לטענת הפלסטינים מדובר בתאונה כתוצאה מהתלקחות בלוני גז, אם כי לפי גירסאות אחדות, הפיצוץ נגרם כתוצאה מפעולה מכוונת, בעקבות סכסוך שסיבתו פלילית.
ברמה המקומית, יצויין מינויו של איש העסקים פדל חמאד לראש עיריית סלואד. מדובר במינוי חריג, שסיבתו לא ברורה, מאחר ולא נערכו בחירות בכפר לאחרונה, וכיוון שבכפר סלואד היתה מסורת לא רשמית, אך עתיקת יומין, לפיה כל ראשי העיריה בכפר מגיעים ממשפחת חאמד, הגדולה יותר.

יעקב סבג הוא יליד מושב תקומה בנגב הצפוני, בן לעמוס אליהו סבג הי"ד, מראשוני הנופלים של צה"ל במלחמת ההתשה, שנהרג בקרב בסיני בל' סיון התשכ"ז, ולרוזה, סייעת בגן. בוגר תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטה העברית (1984), במסגרת העתודה האקדמית. מר סבג שירת במשך 25 שנה בצה"ל בתחום הערבי בדגש על הגזרה הפלסטינית, לאחר השחרור משמש במילואים בתפקיד יועץ לענייני פלסטינים ביחידת הממשל של פיקוד מרכז. לאחרונה הוציא את ספרו "זכרונות אבו יוסף" בהוצאת סלע מאיר.

יעקב סבג הפלסטינים

יש לכם שאלות? נשמח לענות

עידן עמדי – מילים לשיר הנושא של פאודה "מנסים" בעברית ובערבית (תעתיק)

מילים לשיר הנושא של פאודה (עונה 2) מנסים - עידן עמדי בערבית ועברית

הזמר והשחקן עידן עמדי, המוכר לכם בתור "שגיא" המסתערב החדש והמסוקס של סדרת האקשן הישראלית "פאודה", הוציא עיבוד מחדש לשירו משנת 2015 "מנסים" אשר יהווה את שיר הנושא של הסדרה הפופולרית. השיר משלב בין טקסט בערבית ובעברית והוא פותח במילותיו של כוכב פאודה ליאור רז " קחי את חלומותיי ותני לי להניח את ראשי עלייך"..

"לפני כחמש שנים החלו להיכתב המילים האלו," אמר עידן עמדי בהודעה לעיתונות. "ברחתי מהמרכז לכמה שבועות שבהם החלטתי שאנסה ליצור בצורה קצת אחרת. ארזתי את כל כלי הנגינה שהיו ברשותי ושכרתי צימר קטן ופינתי ברמת הגולן.

"באחד הלילות הלבנים שם הסתובבתי עם הרכב עייף וחסר מנוחה. לקראת עלות השחר החל להתפלל המואזין, אני לא יודע בדיוק להסביר למה אבל ידעתי שהשיר הבא ייכתב בערבית ושהמילים בערבית יהיו המנחמות והמרגיעות, משם הדרך ל'מנסים' הייתה קצרה."

מילות השיר: 

מילות השיר "מנסים"

צפו בקליפ החדש לשיר הנושא של פאודה "מנסים"

עוד קצת מפאודה

פתגמים בערבית

תרבות המשלים והפתגמים בשפה הערבית

השפה הערבית עשירה בפתגמים, מטבעות לשון ומשלים אשר מתבלים את השפה ומעבירים מסרים לעיתים בצורה משעשעת, לעיתים עוקצנית ולעיתים דו משמעית. השימוש בפתגמים בקרב דוברי ערבית אם בשפה הערבית המדוברת או התקשורתית הוא תדיר ביותר ומשמש בחיי היומיום, הפוליטיקה והחברה. שמעתם על משל מעניין שברצונכם לשתף עם קהילת חיכמה? שתפו אותנו

שבוע להצהרת ירושלים בראי קריקטורות בולטות מהתקשורת הערבית

שבוע להצהרת ירושלים: מההלם ועד האכזבה הערבית בראי הקריקטורות

מאת רוני ביאלר

בשבוע שחלף מאז הצהרת טראמפ געשה הרשת הערבית עם האשתגים, ציטוטים, דיווחים, שידורים חיים ונסיונות להחזיר את סוגיית ירושלים והסכסוך הישראלי – פלסטיני לסדר היום של העולם הערבי המוכה והחבול בשלל בעיות פנימיות וחיצוניות.

אם בתחילה, לאחר ההלם הראשוני, היה מי שהאמין או רצה להאמין כי הנושא יצליח לאחד את מדינות ערב והאסלאם והפריח את האיומים הקבועים בסגנון "הדבר משול להבערת חבית חומר נפץ", "היכונו לפתיחת שערי גיהנום" וכו', הרי שהמשברים הפנימיים והחיצוניים בין קטר למדינות המפרץ, הסכסוך האיראני-סעודי, המאבקים השונים בסוריה, פעילות חיזבאללה ואיראן בלבנון, ההשפעה האיראנית בעיראק ועוד המשיכו לתפוס את המקום הראשון בסדר העדיפויות של השלטונות זאת למורת רוחם של אזרחי אותן המדינות אשר התרגלו במהלך עשרות השנים האחרונות לשמוע זמירות אחרות, התקפיות ונחרצות יותר מצד שליטיהם ודרשו לגבות אותם גם במעשים בשטח.

גם הפסגה האסלאמית שנערכה השבוע באנקרה בחסות הנשיא ארדואן לא הצליחה להניב הסכמה מוחלטת לגבי סנקציות קונקרטיות כנגד ארה"ב או ישראל.

צפו בתהליכים שהתרחשו השבוע באמצעות קריקטורות משלל עיתונים ערביים, מלוות בהסבר, ניתן ללחוץ על התמונה להגדלה.

שלב ההלם וההזדהות

שלב האיומים

שלב הקונספירציה וההתקרבנות

שלב האכזבה והביקורת כלפי ההמונים ומנהיגי מדינות ערב

 

רוני ביאלר הוא מייסד קבוצת ערביק מדיה, מרצה, יועץ וחוקר תקשורת ערבית.

יש לכם שאלות? נשמח לענות