הכירו את "סידור פרחי" סידור תפילה יהודי מתורגם לערבית ספרותית

סידור פרחי (سدور فرحي) פורסם בשנת 1917 במצרים על ידי הבלשן והרופא ד"ר הלל (בערבית כונה: הִלַאל) יעקב פרחי (1868 – 1940) מצאצאי משפחת פרחי הענפה אשר מקורה מיהדות ספרד ושצאצאיה התגורר בחלקים שונים של האימפריה העות'מאנית: סוריה, ארץ ישראל, טורקיה ועוד. ד"ר הלל פרחי עצמו נולד בדמשק ושלט במספר שפות ביניהן ערבית, טורקית, צרפתית, איטלקית, עברית ואנגלית, הוא למד רפואה באוניברסיטה האמריקאית בביירות, השתלם 4 שנים נוספות בלונדון ובהמשך עבר להתגורר בחלואן ובקהיר, מצרים שם עבד כרופא, עיתונאי, מתרגם ובלשן.

ידיעה על מותו של דר פרחי בקהירהוא היה חבר באגודת הצעירים היהודיים המצריים (جمعية الشبان اليهود المصريين) ופרסם בהמשך תרגומים בערבית של ה"הגדה של פסח", מחזורי תפילה לחגים וחיבורים נוספים בתחום השירה, בלשנות עברית וערבית ועוד.

הסידור קיבל את הסכמתו של הרב הראשי של מצרים דאז רפאל אהרון בן שמעון, נציג בית הדין היהודי בקהיר רבי מסעוד חי בן שמעון, נציג בית הדין היהודי באלכסנדריה ורבי אברהם אביכזר וכן משוררים יהודים ביניהם העו"ד, הבלשן והעיתונאי היהודי קראי הידוע מוראד אלישע פרג'.

סמל משפחת פרחי
סמל משפחת פרחי

המיוחד בסידור זה, אשר גרסתו הראשונה פורסמה והודפסה (דפוס ראובן מוסקוביץ) במצרים בשנת 1917, הוא עובדת היותו הסידור הראשון שנכתב בשפה הערבית הספרותית (לעומת סידורים אחרים שנכתבו בערבית המדוברת), תוך שמירה על שפה לירית ונאמנה למקור על פי מסורת יהודי ספרד. הסידור נועד לספק לבני הקהילות היהודיות במזרח, אשר רובם לא שלטו ולא עלה בידם ללמוד את השפה העברית בצורה מספקת, אפשרות להבין את התפילה. בסידור עצמו מופיע עמוד בעברית ולצידו עמוד בערבית. מהדורות חדשות של הסידור הוצאו לאור מחדש על ידי צאצאיו והן ניתנות לרכישה ברשת.

קריאת שמע לדוגמא:
שמע       ישראל    ה'       אלקנו  ה'      אחד
אסמע יא אסראאיל אלרב אלהנא אלרב אלואחד
إسمع    يا  إسرائيل    الرب    الهنا     الرب   الواحد

אודות התכנית ללימוד ערבית

חיכמה - התכנית ללימוד ערבית, היא תכנית מקיפה לימוד שימושי ומודרני של השפה הערבית אשר פותחה על ידי מזרחנים, אנשי תקשורת ואקדמאים בתחומי השפה הערבית והמזרח התיכון. התכנית מפעילה בית ספר ללימוד השפה הערבית המדוברת, הספרותית והתקשורתית במגוון רמות לצד סדנאות ללימוד והכרת תרבויות המזרח התיכון בפריסה ארצית כאשר מרכז התכנית הינו באוניברסיטת בר אילן. צוות התכנית הינו בעל השכלה אקדמית רלוונטית לתחומי הלימוד, והינו בעל ניסיון מעשי בהוראת ערבית מדוברת וספרותית של 10 שנים ומעלה, בנוסף לניסיון בתחומי התקשורת והחברה הערבית המודרנית.